
Lerotić: Hitna pomoć treba svoj Zakon, hitno!
ZAGREB – Danas je u Saboru zastupnik IDS-a Marin Lerotić, ponovno ukazao na problem djelatnika hitne medicinske pomoći koji traže da im se omogući pravo na beneficirani radni staž, širenje mreže hitne službe, osnivanje radne skupine za izradu plana specijalizacije T2 tima, pridruživanje sanitetskog prijevoza te psihološku pomoć.
Ponovio je da su jedina žurna služba u Hrvatskoj koja nema beneficirani radni staž unatoč nezamislivo stresnom i teškom poslu u iznimno zahtjevnim radnim uvjetima te podsjetio kako su svakog ponedjeljka palili sirene iz vozila hitne pomoći kao znak da se čuju njihovi vapaji te objavljivali slike iz vozila kako bi ukazali na stres i uvjete u kojima svakodnevno rade.
- Zaista puno govori o zemlji u kojoj živimo kada država sama ne može uvidjeti da jedna takva žurna služba, ujedno i jedina, što je teško i pojmiti, nema beneficirani radni staž, kao i to da je jedini način da se ukaže i razbudi Ministarstvo prosvjed svakog ponedjeljka s kulminacijom prosvjeda u Zagrebu, upravo ovdje na Trgu Sv. Marka 14. travnja, kazao je Lerotić.
Istaknuo je da su ministar zdravstva i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu pozvali predstavnike hitne medicinske pomoći da bi pokušali smiriti situaciju, što je bilo i za očekivati, ali nije se očekivalo da će predstavnici Hitne uživo 194 i Hrvatskog sindikata medicine predati svoj Prijedlog zakona stručnim službama, što znači da su obavili posao Ministarstva zdravstva.
- Sastavili su i Prijedlog zakona koji je prošao pregled od strane pravne službe Ministarstva te je zaključeno da je bitno prikupiti još neke određene analitičke podatke koji su potrebni kako bi Zakon bio još kvalitetniji, rekao je Lerotić te dodao kako je dokaz da se nije trebalo inzistirati na elaboratu koji nije bio potreban niti jednoj drugoj žurnoj službi koja ima pravo na beneficirani radni staž.
Naglasio je kako je svaki njihov radni dan nepredvidiv, dinamičan i uzbudljiv, doslovno moraju dati 100% od sebe, ne samo fizički, nego i mentalno jer u situacijama kada nekome treba hitna medicinska pomoć, svaka sekunda igra ulogu i upravo iz tih teških životnih situacija treba osigurati psihološku pomoć koju djelatnici traže jer kao što sami kažu, nemaju s kim podijeliti ono što svakodnevno proživljavaju jer nakon svake intervencije dolazi ona sljedeća, potencijalno još teža i gora, stoga zaslužuju svoj Zakon koji će im osigurati sve već što im je potrebno.
Na kraju, zaključio je da Klub IDS-a snažno podržava borbu djelatnika hitne medicinske pomoći te je apelirao na ministra zdravstva da do kraja ove godine Prijedlog zakona bude uvršten na dnevni red za raspravu u Sabor, kako bi od 1. siječnja sljedeće godine stupila na snagu sve ono što naši medicinari zaslužuju.